70-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej

7 listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim obchodziła swoje 70 urodziny. Z tej okazji zaprosiliśmy naszych czytelników na Teatr przy Stoliku ze sztuką "Blaha i Varchlicka" w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Po pełnym humoru i pozytywnej energii przedstawieniu obecni na sztuce goście mieli pyszną niespodziankę, którą był nasz jubileuszowy tort. Miłym dopełnieniem tego święta była wizyta Burmistrza Miasta Lidzbark Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego. Od 70 już lat jesteśmy z wami, mieszkańcami miasta w naszej codziennej pracy, starając się odpowiadać na wasze potrzeby czytelnicze, edukacyjne i kulturalne.

Noc w Bibliotece 2016

4 czerwca przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Noc w Bibliotece. U nas była to noc rycerska, pełna zabaw ruchowych oraz edukacyjnych. Poniżej przedstawiamy fotorelacje.

Festiwal Małych Form Teatralnych W DŚT

W sobotę 14 maja 2016r. w DŚT "Ratusz" odbył się I-szy Festiwal Małych Form Teatralnych dla dorosłych. Wszystkim aktorom gratulujemy wspaniałego występu i dziękujemy za mnóstwo pozytywnych wrażeń, których nam dostarczyli

Każdy bajkę stworzyć może…

12 czerwca 2015r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie z okazji wydania antologii „Pora na bajkę znad jeziora”. Znalazły się tam bajki stworzone przez dzieci na spotkaniach w bibliotekach naszego województwa. Redaktor, Pan Marek Samselski umieścił tam również „Historia jednego kichnięcia” bajkę stworzoną w naszej bibliotece przez uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku Warmińskim.
Na spotkaniu każdy z młodych twórców otrzymał swój egzemplarz książki. Dzieci ponadto wraz z rodzinami wzięły udział w inscenizacji teatralnej opartej na bajkach.

Noc czarów w bibliotece 2014

 

„Czarownice, strachy, czary,

Gry, zagadki i puchary,

Tańce, bajki i kukiełki…

Niech przybywa uczeń wszelki!”

 

Po raz czwarty Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim zorganizowała nocną imprezę dla dzieci. Tym razem hasłem przewodnim zabawy była magia i czary. Był to niezwykły i niesamowity czas dla wszystkich uczestników.

 Tegoroczna edycja była podzielona na dwa etapy. Pierwsze spotkanie w bibliotece odbyło się 7 listopada. Dzieci integrowały się podczas zdobienia pięknych masek i kapeluszy. Bogato zdobione przebrania posłużyły nam 14 listopada, kiedy to odbyła się główna część zabawy. Noc czarów zaczęliśmy od przemiany dzieci za istoty z magicznego świata, po czym nastąpiły zabawy i konkursy. Nie mogło zabraknąć konkursu na najlepszy jadłospis czarownicy, lotu na miotle, rzucania czarów. Po wyczerpujących zmaganiach przyszedł czas na zupełnie przyziemny poczęstunek, okazało się, bowiem że nasi magowie bardzo lubią pizze. Zabawa zakończyła się pasowaniem na czarodziejów, wręczeniem upominków i pamiątkowych dyplomów. Nasza noc minęła zbyt szybko. I tak po godzinie 22 skończyły się nasze harce… Hokus- pokus, hece-pece! Spotkamy się za rok na nocy w bibliotece!

Narodowe czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza

Z  inicjatywy  Prezydenta  Rzeczypospolitej  Polskiej  Bronisława  Komorowskiego  06  września  w  naszym  mieście miała miejsce akcja  Narodowego Czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W jej przebieg włączyło się bardzo wiele instytucji. Za co bardzo serdecznie dziękujemy. Oto fotorelacja z tego wydarzenia:

    

 

Teatr dla dzieci "Królowa Śniegu"

MBP-Oddział dla Dzieci i Młodzieży gościł 5 grudnia  2011r. aktorów Teatru Art- Re z Krakowa z przedstawieniem „Królowa śniegu”, adaptacją jednej z najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena.

Dzieci obecne na widowni uczestniczyły we wspaniałym przedstawieniu teatralno-muzycznym, aktywnie brały udział we wspólnej zabawie. Podziwiały Królową śniegu, Kaja, Gerde, Kruka, Królewicza, Wróżkę, Rozbójnika i Renifera.  Dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się kostiumy oraz bogata scenografia oddająca baśniową atmosferę i klimat spektaklu.

"Noc w Bibliotece"

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży MBP w Lidzbarku Warm. po raz drugi była miejscem nocnego spotkania miłośników książek, które odbyło się w nocy z 27 na 28 maja. Rok temu noc w bibliotece spędziły dzieci ze szkół podstawowych, tym razem noc w otoczeniu książek zorganizowana została dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w bibliotece od trzech lat. 

Na uczestników „Nocy w Bibliotece” czekały atrakcje w postaci spotkania z kosmetyczką oraz pokaz tańca ludowego.

Pani Iwona Dobrzeniecka podbiła serca wszystkich, kiedy cierpliwie i z poczuciem humoru przekazywała wiedzę na temat tajników pięknego wyglądu i nieskazitelnej cery. Kosmetyczka wykonała makijaż jednej z uczestniczek spotkania, tłumacząc, że make- up powinien być dobrany do typu urody, wieku i okoliczności.

Gośćmi „Nocy w Bibliotece” byli również tancerze z Zespołu Tańca Ludowego Perła Warmii. Karolina Gwardjak i Paweł Sadowski w strojach górali spiskich zaprezentowali tańce z repertuaru zespołu. Tancerze zauroczyli wszystkich swoimi umiejętnościami, zrobili ogromne wrażenie na młodych uczestnikach imprezy, którzy mogli przekonać się ile pracy kosztuję nauka układu tanecznego.  Podstawowe kroki, których próbowali nauczyć się młodzi czytelnicy nie zawsze były takie łatwe, na jakie wyglądały.  Wspólne tańce przyniosły dużo śmiechu i wspaniałej zabawy, były również zachętą dla niektórych, żeby spróbować swoich sił w zespole.

Po krótkiej przerwie na posiłek przyszedł czas na rozmowy o książkach. W otoczeniu tysięcy woluminów, w środku nocy opowiadano o książkach, które dla każdego były ważne i o których pamięta się przez całe życie. Wspominano książki z dzieciństwa, polecano sobie wzajemnie książki przeczytane i interesujące. Jedną z książek, która biła rekordy popularności była powieść Aleksandry Adornetto „Blask”.

Noc zakończyła się seansem filmowym, po którym przyszedł czas na krótki sen. Rano zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy rozeszli się do domów.

Warsztaty pisankowe

W dniu 14.04 2011 r. w Czytelni MBP odbyły się pisankowe warsztaty. Na zajęcia przybyło 12 pań, chętnych do zgłębiania techniki dekorowania jaj woskiem pszczelim. Pod czujnym okiem mistrzyni pani Aliny Drozd, panie wykonywały misterne prace upiększania jajek. Przy wspólnej zabawie i rozmowie powstawały piękne pisanki.

 

Jednak , aby uzyskać oczekiwany efekt kilka słów o samej technice. Za pomocą specjalnie przygotowanych pisaków, zakończonych szpileczką, nakładamy na ugotowane, ciepłe jajko rozgrzany wosk. wystarczy odrobina twórczej inwencji, aby wyczarować wspaniałe kraszanki. Udekorowane pisanki możemy ufarbować w wodzie z dodatkiem krepiny.

 

Wspólnie spędzony czas był okazją do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń oraz dyskusji na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

"Bajkowa noc"

W  nocy  z  4/5  czerwca  2010  r.  w  Bibliotece  dla  Dzieci  i  Młodzieży  przy  ul.  Szwoleżerów  8,  odbyła  się  "Bajkowa  noc".  15-stu  śmiałków  (dzieci  w  wieku  8-12  lat)  zgłosiło  się  do  biblioteki  dziecięcej,  aby  przeżyć  niezwykłą  noc  z  bibliotekarzami:  Katarzyną  Kosicką  i  Teresą  Fedus.

Zabawa  rozpoczęła  się  o  godz.  19.00  tańcem  i  śpiewem  pod  kierunkiem  Marzeny  Mierzejewskiej.  Następnie  dzieci  bawiły  się  w  gry  słowne,  pamięciowe,  ruchowe  i  plastyczne  pod  kierunkiem  bibliotekarzy.  Dużym  zainteresowaniem  cieszył  się  występ  jednej  z  uczestniczek  imprezy  -  Magdaleny  H.,  która  zabawiała  grupę  grą  na  klarnecie  i  czytała  fragmenty  pisanej  przez  siebie  książki.

Po północy  zmęczone,  ale  zadowolone  dzieci  poszły  odpoczywać,  na  wcześniej  przygotowanych  materacach.  Sen  był  krótki,  bo  o  4.30  cała  grupa  była  gotowa  do  dalszej  zabawy.  Po  krótkim  podsumowaniu  o  7.00  dzieci  w  towarzystwie  rodziców  udały  się  do  domów.

Spotkanie z kosmetyczką

Dnia  26  maja  2010  r.  odbyło  się  spotkanie  z  kosmetyczką  Iwoną  Dobrzeniecką  z  salonu  kosmetycznego  "Zmysł".  Tematyką  spotkania  było:  pielęgnacja  skóry,  kosmetyki,  profesjonalny  makijaż.  W  trakcie  spotkania  odbyło  się  losowanie  atrakcyjnych  nagród.

"Muzykanci z Bremy" - teatrzyk dla dzieci

W  poniedziałek  10  V  2010  r.  w  Bibliotece  dla  Dzieci  i  Młodzieży  gościł  Teatrzyk  z  Krakowa,  ze  sztuką  "Muzykanci  z  Bremy",  na  który  przybyły  trzy  grupy  przedszkolne.  Dzieci  były  bardzo  zaangażowane  i  aktywnie  uczestniczyły  w  przedstawianej  sztuce.

Kroszonki Warmińskie - warsztaty

27  marca  2010  r.  w  Czytelni  MBP  odbyły  się  warsztaty  Kroszonek  Warmińskich,  które  poprowadził  Pan  Adam  Bąk.  Uczestnicy  kursu  uczyli  się  "drapać"  motywy  warmińskie  na  wydmuszkach,  specjalnie  przygotowanym  nożykiem.  Praca  okazała  się  bardzo  "wciągająca",  powstało  wiele  ciekawych  kroszonek.  W  warsztatach  brało  udział  17  osób.

"Doktor Dolittle i przyjaciele" - teatrzyk dla dzieci

5  lutego  2010  r.  w  Bibliotece  dla  Dzieci  i  Młodzieży  odbył  się  teatrzyk  pt.  "Doktor  Dolittle  i  przyjaciele",  w  którym  wystąpili  aktorzy  z  Krakowa.

"Doktor  Dolittle  i  przyjaciele"  to  humoreska  sceniczna  o  niezwykłym  lekarzu,  znającym  mowę  wszystkich zwierząt.  Perypetie  tytułowego  bohatera,  któremu  udaje  się  wyjść  cało  z  opresji  dzięki  sprytowi  i  chęci  niesienia  pomocy  innym,  mogą  być  inspirujące  do  dziecięcych  zabaw  i  działalności  plastycznych. Umiejętność  rozmowy  z  każdym,  okazanie  ciepłego  gestu,  a  tym  bardziej  przyjaźni  i  miłości  oraz  walki  dobra  ze  złem  pozwala  zastanowić  się  nad  sensem  własnego  życia.

Bliższe spotkania w kręgu rodziny

31 maja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży odbył się finał konkursu plastyczno-  literackiego  pt. „Bliższe spotkania w kręgu rodzinnym”. Na zaproszenie biblioteki finaliści konkursu przybyli wraz z najbliższymi na uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród. Wyróżnione prace literackie zostały odczytane przez dzieci i ich rodziców.
 Wielu rodziców zwracało uwagę że opisywane dni to te  zwyczajne, powszednie. Dzieci podkreślały wielką wartość jaką stanowi dla nich rodzina, spędzony z nią czas i uwaga jaka poświęcają im rodzice. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy a oto króciutkie fragmenty prac

„... to był niezapomniany i wyjątkowo ciekawy dzień. Ktoś by pomyślał : fajnie, gdyby każdy dzień był taki. A ja tak nie myślę. Lubię te dni zwyczajne i nadzwyczajne. Ale to dzięki tym zwyczajnym tak niezapomniane i ciekawe są dni, w których gdzieś się wybieramy. A i zwyczajne nabierają sensu dzięki tym niecodziennym... ale każdego dnia najwspanialsze jest to , że jesteśmy razem...”
                    Janusz Gołąbek SP 1


„... ten dzien był wyjątkowy, ponieważ cały spędziłem z rodziną. Nikt nigdzie się nie śpieszył, wszyscy byli dla siebie życzliwi i bardzo pomocni. Chciałbym, aby więcej było takich dni”
                    Marcin Borkowski S P1


Konkurs literacki "Dzień w mojej rodzinie"


I Miejsce
Grażewicz Piotr SP Nr 1

Wyróżnienia
Borkowski Marcin SP Nr 1
Trojanowska Natalia SP Nr 1
Gołąbek Janusz SP Nr 1
Sołkiewicz Małgorzata SP Nr 3

Konkurs plastyczny "Moja rodzina..."

I MiejsceSolopenko Anna SP Nr 3

Wyróżnienia

Górska Katarzyna SP Nr

1Walicka Gabriela SP Nr 3

Hryniewicz Magdalena SP Nr 3

Sokołowski Szymon SP Nr 3

Urodziny Astrid Lindgren

Urodziny Astrid Lindgren

W sobotę 01 grudnia o godz. 13.00 Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zapełniła się miłośnikami literatury Astrid Lindgren.W pomarańczowej scenerii , wśród książek, plakatów, walizek oraz Pipii odbyło się świętowanie 100-lecia urodzin autorki. Imprezę otworzyła piosenka ułożona i wykonana przez uczniów kl. III b ze SP 1 pod kierunkiem J.Kołagin.

Fragmenty książek czytali między innymi E. Huss. J. Jankowski z synem, Jolanta Wójcik i baśniowa wróżka Jak na urodziny przystało, goście byli częstowani słodkościami z rąk samej Pippi. Dzieci piły urodzinowy sok, przygotowany specjalnie na tą uroczystość i miały okazję zrobić fotografię z Pippi.

Uroczystość w Bibliotece była kolejnym etapem obchodów 100-lecia urodzin A.Lindgren w naszym mieście, obchodzona z inicjatywy A. Puszcz i M. Żelichowskiego, a pod patronatem Burmistrza Miasta Lidzbarka Warm.